Zasady etyki publikacyjnej

Zasady etyki publikacyjnej Wydawnictwa KUL

Zasady etyki publikacyjnej przyjęte i respektowane przez Wydawnictwo KUL, mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, są zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (Committee on Publication Ethics; patrz: https://publicationethics.org).

 

Aby osiągnąć najwyższe standardy etyki publikacyjnej wydawnictwa naukowego, wszyscy zaangażowani w proces wydawniczy powinni zachowywać się odpowiedzialnie i etycznie, a swoje zadania wykonywać z najwyższą rzetelnością. Obowiązki te dotyczą wszystkich Pracowników Wydawnictwa KUL, Autorów, Redaktorów naukowych prac zbiorowych oraz Recenzentów.

 

Zasady obowiązujące Wydawnictwo KUL

  • Wydawnictwo KUL dokłada wszelkich starań, by podejmowane przez nas działania były etyczne i pełne szacunku dla wszystkich osób zaangażowanych w proces wydawniczy.
  • Wydawnictwo przestrzega przepisów prawa obowiązującego w zakresie zasad równego traktowania Autorów.
  • W trosce o dobre imię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz jego społeczności akademickiej oraz w poszanowaniu dla zasad etyki publikacyjnej, stoimy na straży uczciwości i rzetelności autorskiej, weryfikując oryginalność zgłaszanych do wydania tekstów (m.in. poprzez procedurę systemu antyplagiatowego iThenticate) oraz reagując na wszelkie przypadki zachowań nieetycznych, w tym plagiatów i autoplagiatów. W przypadku stwierdzenia nierzetelności naukowej, Wydawnictwo dokumentuje wszelkie jej przejawy oraz informuje Autora oraz odpowiednie podmioty.
  • Przestrzegamy procedur postępowania w razie ujawnienia zachowań niezgodnych z prawem lub nieetycznych, zgodnie z zaleceniami COPE (patrz: https://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20Polish%20flowcharts.pdf).
  • Wszelkie naruszenia zasad etycznych związane z tekstami przygotowywanymi do publikacji bądź już opublikowanymi, procedurą recenzyjną bądź wydawniczą, autorstwem itd. powinny zostać zgłoszone w formie pisemnej do Dyrektora Wydawnictwa KUL, który podejmuje dalsze działania, zgodnie z wytycznymi COPE.
  • Dyrektor Instytutu decyduje o wstępnym zakwalifikowaniu tekstu do procesu wydawniczego. Ostateczną decyzję dotyczącą publikacji podejmuje Dyrektor Wydawnictwa KUL, biorąc pod uwagę ocenę raportu antyplagiatowego oraz opinie Recenzentów wyrażone w recenzjach wydawniczych.
  • Wydawnictwo odpowiada za rzetelne i profesjonalne przygotowanie tekstu do druku (opracowanie redakcyjne, skład i łamanie, korekty oraz przygotowanie projektu okładki i stron tytułowych), zgodne z najwyższymi standardami edytorskimi i typograficznymi. Prowadzona jest szczegółowa dokumentacja dotycząca wydawanej książki, w tym wszelkich zmian i poprawek dokonywanych na każdym etapie procesu wydawniczego. Wydawnictwo współpracuje z Autorem bądź Redaktorem naukowym pracy zbiorowej, szanując i biorąc pod uwagę jego opinię. Redakcja może bez zgody Autora dokonywać poprawek w tekście w zakresie fleksji, składni, ortografii i interpunkcji, a także w sposobie powoływania się na literaturę w przypisach i bibliografii. Pozostałe zmiany mogą być wprowadzone w tekście przeznaczonym do publikacji pod warunkiem ich akceptacji przez Autora bądź Redaktora naukowego pracy zbiorowej.
  • Wydawnictwo zapewnia, że przygotowane przez Grafika projekty okładki są oryginalne i wykonane specjalnie na potrzeby danej publikacji.
  • Wydawnictwo zapewnia wszystkim uczestnikom procesu wydawniczego poufność informacji i bezpieczeństwo przetwarzania danych.
  • W sytuacji wycofania publikacji z procesu wydawniczego, Wydawnictwo nie będzie wykorzystywać materiałów przekazanych przez Autorów, chyba że zostanie podjęta decyzja o współpracy na innych zasadach, np. publikacja gruntownie przepracowanego materiału.

 

Zasady obowiązujące Autorów i Redaktorów naukowych prac zbiorowych

  • Autor oraz wszyscy Współautorzy pracy zbiorowej potwierdzają swoje autorstwo przedkładanej do wydania pracy oraz oświadczają, że jest ona dziełem oryginalnym i nie narusza jakichkolwiek praw licencyjnych czy autorskich innych osób fizycznych i prawnych. Oświadczają również, że praca nie została złożona czy wydrukowana w innym wydawnictwie, a także zobowiązują się do niewydawania jej w innym wydawnictwie przez okres obowiązywania umowy wydawniczej (patrz: Pliki do pobrania – Oświadczenie Autora/Współautora). Jako zachowanie nieetyczne uważane jest zgłaszanie manuskryptów do więcej niż jednego wydawnictwa jednocześnie.
  • W przypadku utworów wieloautorskich Autorzy mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych osób w powstanie dzieła. Niedopuszczalne jest pomijanie autorstwa lub przypisywanie autorstwa osobom, które nie miały wkładu w powstanie pracy (tj. nieprawidłowości takie jak autorstwo grzecznościowe/gościnne).
  • Za rzetelność naukową pracy zbiorowej odpowiada jej Redaktor naukowy, który może w tym celu wprowadzać niezbędne poprawki, a także zdecydować o wycofaniu tekstu z publikacji w sytuacji uzasadnionych podejrzeń o nieetyczne praktyki publikacyjne danego Autora.
  • Obowiązkiem Redaktora naukowego pracy zbiorowej jest poinformowanie Autorów poszczególnych części publikacji o wniesionych na etapie opracowania redakcyjnego poprawkach oraz uzyskanie ich akceptacji ostatecznego kształtu tekstu.
  • Wydawnictwo wymaga, by Autor dostarczył wszystkie niezbędne zgody do publikacji tekstu i zawartych w nim materiałów, jeżeli te są chronione prawem autorskim (np. zdjęcia). Ostateczna decyzja o wykorzystaniu w publikacji proponowanego przez Autora materiału ilustracyjnego należy do Wydawnictwa.
  • Wszelkie wykorzystywane w przedkładanej publikacji teksty innych Autorów powinny zostać odpowiednio oznaczone (np. wydzielone jako cytat z przywołaniem źródła), podobnie wszelkie materiały graficzne (zdjęcia, ryciny, wykresy, tabele, mapy itp.) powinny zostać podpisane ze wskazaniem źródła ich pochodzenia (np. autorstwo, miejsce przechowywania, link do strony internetowej). Wszelkie wykorzystane w pracy publikacje powinny znaleźć się w wykazie źródeł (bibliografii). Autor jest obowiązany do zapewnienia dostępu do danych, na które powołuje się w pracy, także po jej publikacji.
  • Jeśli zakres publikowanej treści dotyczy badań na ludziach i/lub zwierzętach, Autor bądź Redaktor naukowy pracy zbiorowej powinien przedstawić zgodę komisji etycznej lub inne stosowne pozwolenie na prowadzenie takich badań.

 

Zasady obowiązujące Recenzentów

  • Cały proces recenzyjny odbywa się z zachowaniem Procedury recenzyjnej Wydawnictwa KUL i jest zgodny z omówionymi tam zasadami.
  • Jeżeli osoba otrzymująca propozycję sporządzenia recenzji nie posiada odpowiedniego przygotowania merytorycznego bądź praktycznych możliwości napisania recenzji w określonym terminie, powinna odmówić recenzowania przedłożonej publikacji.
  • Recenzent przygotowuje recenzję w sposób możliwie najbardziej obiektywny, sprawiedliwy i rzetelny, zgodnie z posiadaną wiedzą i w określonym terminie.
  • Recenzent nie ma możliwości zlecenia sporządzenia recenzji innemu Recenzentowi bez wcześniejszego uzgodnienia tego z Wydawnictwem.
  • Obowiązkiem Recenzenta jest poinformowanie Dyrektora Wydawnictwa KUL o podejrzeniu plagiatu, autoplagiatu, nieuczciwości i nierzetelności autorskiej, a także o uchybieniach w przytaczaniu danych, zastosowanej metodologii czy konstrukcji tekstu, co powinno zostać przedstawione w przygotowywanej w formie pisemnej recenzji wydawniczej z podaniem konkretnych miejsc i przykładów z tekstu.
  • Informacje uzyskane z recenzowanych tekstów nie mogą być wykorzystywane w badaniach własnych Recenzentów czy w innych celach bez pisemnej zgody Autora.
  • Recenzent zachowuje zasadę poufności – zobowiązany jest do nieudzielania informacji o treści publikacji osobom nieupoważnionym.
  • Dzięki zasadzie double-blind review opinie Recenzentów są bezstronne i dotyczą jedynie wartości naukowej pracy i oryginalności ujęcia problemu.
  • W trosce o zachowanie rzetelności naukowej i uczciwości, Wydawnictwo KUL publikuje jedynie teksty, które w procesie recenzyjnym otrzymały dwie jednoznacznie pozytywne recenzje.

WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona