Relacja z wernisażu prac Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo,

13 kwietnia 2024 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL została otwarta wystawa prac z papieru ręcznie czerpanego autorstwa Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. 

Ekspozycję oglądać można do 7 czerwca 2024. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

 

 

 Wernisaż wystawy Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej

 

Wernisaż wystawy Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej

 

 

"... Kiedyś w pięknym wierszu o włoskich mistrzach oglądanych na florenckich i rzymskich wystawach ks. Pasierb pisał bezradny wobec mistrzostwa malarzy o brudnych rękach, smrodzie w dusznych pracowniach i o „...tych obrazach niewiadomo skąd...”

Patrząc na tkaniny i obrazy Małgorzaty Buczek myślę o różnorodności inspiracji, o fascynacji Egiptem, o „erozji inskrypcji”, o zachwycie Meksykiem, a więc na swój sposób o tych tkaninach i obrazach, których Artystka nadaje tytuły prowadzące nas swoim tropem, ale w istocie to „coś”co daje im siłę działania jest również „niewiadomo skąd”.Powstaje z silnego i naturalnego związku przeżywania kultury i interpretowania natury, związku z wyczuwaniem tego co pełne tradycji i echa przeszłości z tego co dzieje się dzisiaj. Tak właśnie powstają listy z Babilonu i śmiertelne korespondencja z Nowego Jorku. Dzisiaj, kiedy na wystawach tyle doraźnej i pustej produkcji, której dorabia się krytyczno-filozoficzną teorię – twórczość Małgorzaty Buczek odczytuję jako walkę czy dyskusję z tymi postawami.

Małgorzata Buczek idzie swoją drogą, drogą, którą pragnie dojść do odpowiedzi na pytania najważniejsze. Pytania te stawiano w Babilonie i Meksyku, w Krużlowej i Chartres, w Krakowie i Zakopanem. Stawiane będą zawsze. Ważne jest to by uparcie szukać odpowiedzi."

Stanisław Rodziński


Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo,

 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że 13 kwietnia 2024 (sobota) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa prac z papieru czerpanego autorstwa  Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Wystawa czynna do 7 czerwca 2024.

Serdecznie zapraszamy!

 

zaproszenie_cms

 

Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8, 20-111 Lublin

Godziny otwarcia:

Wt.-Pt. 12:00-16:00

Sob.-Niedz. 11:30-16:30 

Wstęp wolny

 

 

Małgorzata Buczek-Śledzińska

 

Jest artystką o bogatej i zróżnicowanej twórczości, łączącą w swojej pracy malarstwo, tkaninę oraz unikatowe obiekty z papieru czerpanego. Urodzona w Krakowie w 1953 roku, artystka wykazała się niezwykłą zdolnością do syntezowania inspiracji z historii starożytnych cywilizacji i współczesnych wartości. Jej edukacja na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem wybitnych profesorów, takich jak Tadeusz Brzozowski czy Stefan Gałkowski, zaowocowała dwoma dyplomami i wyróżnieniem się w dziedzinie malarstwa oraz tkaniny unikatowej.

Buczek-Śledzińska, dzięki swojemu zaangażowaniu, uczestniczyła w najważniejszych międzynarodowych sympozjach, biennale i triennale, gdzie otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia, co świadczy o jej uznaniu na arenie międzynarodowej. Jej prace były prezentowane zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych w wielu krajach, w tym w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, czy Stanach Zjednoczonych.

Technika papieru czerpanego, którą artystka zgłębiła podczas stypendium w Meksyku, stała się jednym z charakterystycznych elementów jej twórczości. Prace z papieru, obok malarstwa i tkanin, odzwierciedlają jej zainteresowanie dziedzictwem kulturowym oraz są wyrazem osobistych refleksji nad przemijaniem i ciągłością tradycji.

Za swoją działalność dydaktyczną i artystyczną otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym Srebrny Medal na X Międzynarodowym Florenckim Biennale Sztuki Współczesnej oraz Nagrodę Tamary Łempickiej w Mediolanie w 2019 roku. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2016 roku, doceniona została także przez lokalne władze Małopolski nagrodą „Ars Quaerendi – Mistrz i Uczeń 2019”.

Jej prace znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych na całym świecie, co świadczy o ich uniwersalności i nieprzemijającej wartości. Buczek-Śledzińska, będąc profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zainicjowała również powstanie Interdyscyplinarnej Pracowni Papieru, będąc jej kierownikiem aż do 2019 roku. Poprzez tę pracownię, jak i swoje wystawy, artystka znacząco przyczyniła się do promocji sztuki papieru i tkaniny w Polsce i na świecie.

Małgorzata Buczek-Śledzińska, ze swoją bogatą twórczością, jest artystką, która w niezwykły sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, tradycję z innowacją, ukazując w swoich dziełach głębokie przemyślenia nad naturą ludzkiej egzystencji i kultury. 

 

m_buczeks__ksiega_obrad_dywanu-

 

Małgorzata Buczek-Śledzińska, Instalacja „Księga obrad Dywanu , 2015/2016,  organiczny autorski papier ręcznie wytwarzany i czerpany - barwiony, haft, 220 x 120 x 200 cm

 

 


Spotkanie "Świat sztuki Leszka Mądzika" w ramach Klubu Tygodnika Powszechnego w Lublinie

Serdecznie zapraszamy 25 stycznia (czwartek) o godz. 17 do Auli klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie na spotkanie z profesorem Leszkiem Mądzikiem w ramach Klubu Tygodnika Powszechnego w Lublinie. Rozmowę z naszym Gościem poprowadzi dr Dorota Seweryn-Puchalska.

 

plakat-2048x1157

 

Dr Dorota Seweryn – Puchalska, historyk sztuki. Kustosz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym; kierownik Kamienicy Celejowskiej. Kuratorka ok. 30 wystaw monograficznych oraz problemowych, w tym ekspozycji „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL”, poświęconej twórczości profesora Leszka Mądzika.

 

https://www.klubtygodnika.pl/kluby/lublin/swiat-sztuki-leszka-madzika/35260


Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Pauli Jaszczyk pt. "Z perspektywy czasu"

13 stycznia 2024 (sobota) w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL została otwarta wystawa malarska "Z perspektywy czasu" autorstwa Pauli Jaszczyk. Poniżej relacja fotograficzna dokumentująca wernisaż.

 

"Wystawa „Z perspektywy czasu” prezentująca prace z wielu lat ukazuje niezmienną dwoistość moich twórczych zainteresowań. Prace prezentowane w jej ramach, to zestaw, który stworzyłam zarówno dla widzów, jaki i dla siebie. To zestaw stanowiący formę konfrontacji, która wychodzi naprzeciw mojej potrzebie dialogu i szerszego spojrzenia na twórcze działania, kierunki i poszukiwania. Stale przeplatające się wątki człowieka w ruchu, który symbolizuje wszelkie oblicza emocjonalnych splątań, od lat równoważę działaniami abstrakcyjnymi, które poprzez zabawę środkami czysto plastycznymi stanowią formę harmonii. Poprzez osobiste przeżycia i obserwacje ukazane w sposób nieoczywisty, niedosłowny zapraszam widza do kontemplacji własnych emocji. 

W działaniach twórczych interesuje mnie wszelka forma dialogu - zestawiam ze sobą znaczenia, kształty, kolory. Powstające w ten sposób harmonie czy napięcia stanowią zapis artystycznych poszukiwań. Podstawą moich twórczych działań jest ciekawość i rozwój, które pchają mnie już od 20 lat w najrozmaitszych kierunkach. Polem moich działań jest malarstwo figuratywne i abstrakcyjne, multimedialne formy przestrzenne oraz wizualizacje koncertów. Działam na styku obrazu dwu i trój wymiarowego, na styku plastyki i muzyki, na styku bezruchu i ruchu.

Działam, to moje ja.."

 

dr hab. Paula Jaszczyk, prof ASP

 

419163568_826241159303687_3962498304369922481_n

 

Wernisaż Pauli Jaszczyk


Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Pauli Jaszczyk pt. "Z perspektywy czasu"

 

Szanowni Państwo,

13 stycznia 2024 (sobota) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Pauli Jaszczyk, pt. „Z perspektywy czasu”.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Rynek 8, 20-111 Lublin

Godziny otwarcia:

Wt.-Pt. 12:00-16:00

Sob.-Niedz. 11:30-16:30 

Wystawa czynna do 8 marca 2024.

 

 

Paula Jaszczyk

Urodziła się w Warszawie, mieszka w Warszawie i na Mazurach.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005, ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy Prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Doktorat obroniła w 2010 roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego oraz programu Młoda Polska, Narodowego Centrum Kultury.

Od 2006 roku pracuje na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, od marca 2022 roku na stanowisku profesora uczelni. Od 2023 roku pracuje również na stanowisku profesora uczelni, na Uniwersytecie w Siedlcach, w ramach Pracowni Sztuki.

Zajmuje się malarstwem figuratywnym i abstrakcyjnym, tworzeniem form przestrzennych i koncertów multimedialnych.

 

portret

 

 

 

10

 

Obraz z serii Zmagania z cyklu Znamiona Czasu, olej na płótnie, 100 / 100 cm, 2016 


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWY WYWIAD Z LESZKIEM MĄDZIKIEM

Z Leszkiem Mądzikiem - profesorem sztuk plastycznych, scenografem, reżyserem, malarzem, fotografem i twórcą Teatru Scena Plastyczna KUL, Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL i Galerii Saskiej - rozmawia Robert Pranagal, autor Podcastu Ty Tu Tworzysz.

 

Panowie mówią o dzieciństwie jako kopalni idei i jego wpływie na przyszłą twórczość, o znaczeniu porażek i ich przekuwaniu w coś dobrego. Co to znaczy "wytrącić się", jak wybierać pomysły do dalszej pracy i w jaki sposób powstają spektakle i jak w ogóle można robić teatr bez słów i scenariusza?

 

O wierze w przypadek i o relacji artysty z Absolutem i znaczeniu sacrum w sztuce, co jest silniejsze serce, czy rozum i gdzie w tym wszystkim dusza? Czy artysta jest przekaźnikiem dla sztuki, czy raczej tworzy z poziomu ego? Skąd fascynacja motywem odchodzenia i przemijania oraz dlaczego w sztuce trudniej jest wyrazić szczęście niż cierpienie?

 

Kobieta tuż obok sacrum oraz o kobiecej intuicji i głębokiej wartości kobiety. O tajemnicy, o mroku, świetle i malowaniu obrazu przed widzem widza, a także o podejmowaniu ryzyka w sztuce i tworzeniu. Czym jest Teatr Sceny Plastycznej KUL, o co w nim chodzi i dlaczego dzisiaj taki teatr już by nie powstał? Czy widz w ogóle obchodzi artystę, jakie miejsce zajmuje fotografia i muzyka w twórczości Leszka Mądzika, a także o Galerii Sceny Plastycznej KUL i Galerii Saskiej, czyli o potrzebie stworzenia miejsca dla innych artystów.

 

Zapraszamy!!!

 

 


Relacja z wernisażu Krzysztofa Sokolovskiego w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

15 października otworzyliśmy w naszej galerii wystawę Krzysztofa Sokolovskiego pt. "Sztuka neosakralna". Poniżej relacja fotograficzna z tego wydarzenia.

 

 Wernisaż Krzysztofa Sokolovskiego

Wernisaż Krzysztofa Sokolovskiego

 

 

"Osobiście sztukę sakralną wyobrażam sobie jako ślad ludzkiego pragnienia poznania dzieła Bożego, owo dążenie do prawdy uznając za modlitwę i rozmowę utwierdzającą mnie w wierze. Nie widzę w sztuce sakralnej roli narzędzia w prośbach niesionych do Boga. Myślę o Bogu przede wszystkim jako o Stwórcy, który docenia pragnienie poznania Jego dzieła, co znajduje swój wyraz w mojej koncepcji nowej sztuki sakralnej."

 

Krzysztof Sokolovski

 

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

 


Wystawa prac Krzysztofa Sokolovskiego w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo,

 

15 października (niedziela) o godz. 16:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, ul. Rynek 8, zostanie otwarta wystawa prac Krzysztofa Sokolovskiego pt. „Sztuka neosakralna". Wystawa czynna do 15 grudnia 2023. 

Serdecznie zapraszamy.

 

Krzysztof Sokolovski jest artystą wizualnym i twórcą koncepcji kognitostrukturalnej oraz sztuki neosakralnej (malarstwo monumentalne i sztalugowe, obiekty świetlne, instalacje artystyczne, wnętrza sakralne i świeckie, rzeźba). Urodził się w 1985 w Ejszyszkach na Litwie.

Od 2003 mieszka i tworzy w Polsce. Ukończył studia na Politechnice Gdańskiej (energetyka cieplna) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Malarstwa) oraz kurs anatomii prawidłowej i klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku.

Sokolovski jest autorem polichromowanych wnętrz neosakralnych, m.in. kaplic w Klebarku Wielkim (Polska) i w klasztorze sióstr salezjanek w Jerozolimie. Ponadto projektuje i wykonuje obiekty oraz wnętrza świeckie w duchu tworzonej przez siebie idei kognitostrukturalnej. Jej główne założenia oparte są na poszukiwaniu form wizualnych harmonijnie łączących ukazywanie duchowej strony rzeczywistości z naukowym rozumieniem świata i samego człowieka. 

 

zaproszenie_dl_krzyszto_f_sokolovski_czesc1_page-0001

 

 

as12082022_69x38-5x4

Abstrakcja sakralna, Krzysztof Sokolovski 2022

 

DSC_3359_3_cr

 

Krzysztof Sokolovski, fot. Kostiantyn Zeleniuk

 

 

Galeria czynna tylko w czasie trwania wystaw:
Wtorek-piątek 12:00-16:00
Sobota-niedziela 11:30-16:30
 
Wstęp wolny

 


Opera "Łaskawość Tytusa" w reżyserii Leszka Mądzika podczas XVIII edycji Mozartiany w Gdańsku

24 sierpnia przed Pałacem Opatów w nastrojowym Parku Oliwskim odbyło się niezwykłe wydarzenie muzyczne - opera "Łaskawość Tytusa", prezentowane w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Jedno z ostatnich dzieł wirtuoza z Salzburga wyreżyserował Leszek Mądzik, wykorzystując do opowiedzenia  historii cesarza rzymskiego Tytusa Wespazjana swojego niepowtarzalnego języka scenicznego. 

 

 

W realizacji udział wzięli:

 

Leszek Mądzik - scenografia i reżyseria 

Aleksander Kunach – Tito

Valentina Coladonato – Sesto

Maria Laura Martorana – Vitellia

Anna Wolfinger – Servillia

Gabriela Celińska-Mysław – Annio

Maciej Falkiewicz – Publio

Zbigniew Szymczyk – narrator

Polska Filharmonia Bałtycka

Massimiliano Caldi – dyrygent

 Katarzyna Zadroga, Maciej Mazur - koordynacja scenograficzna

 

 

Przed rozpoczęciem premierowego pokazu "Łaskawości Tytusa", Leszek Mądzik odebrał statuetkę 100-lecia ZAIKS-u.

 

Nagrody ZAiKS-u  to szczególne  wyróżnienia wręczane za wyjątkowy wkład w rozwój i pogłębianie polskiej kultury, a także zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Są szczególne jeszcze z jednego powodu, bo jak podkreślił prezes ZAiKS Miłosz Bembinow, są przyznawane przez twórców dla twórców. Uroczystość ich wręczenia miała miejsce 22 kwietnia 2023 w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Relacja fotograficzna: Renata Dąbrowska https://renatadabrowska.com

 

 Mozartiana 2023

Mozartiana 2023


Wystawa "Faktura Czasu" oraz spotkanie z Leszkiem Mądzikiem podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego

5 sierpnia 2023 w Szczebrzeszynie, w ramach IX edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, odbyło się spotkanie z prof. Leszkiem Mądzikiem. Podczas rozmowy twórca Sceny Plastycznej KUL opowiadał o swojej wieloletniej drodze twórczej. 

Festiwalowi towarzyszyła również wystawa fotografii i plakatu jego autorstwa pt. "Faktura Czasu".

 

"Ta wystawa jest takim przykładem, że obok teatru, czasami na zasadzie takiego przerywnika, uprawiam i fotografię, która też tu była, i plakat, który też jest częścią takich moich działań. No po prostu dzieje się na różnych frontach - zdradza prof. Mądzik. - Robię to nie dlatego, żeby uciec od zasadniczej pracy, tylko dlatego, że czasami dobrze jest być po prostu bardziej kameralnie, bardziej samemu po jakimś intensywnym działaniu. W pracy z zespołem jest więcej emocji i więcej nerwów. Ta ucieczka do fotografii i plakatu jest takim azylem na pewien moment" -mówił Mądzik w wywiadzie dla  Programu Pierwszego Polskiego Radia. 

 

 

szczebrzeszyn_05-08-2023

 

szczebrzeszyn_05-08-2023_2